1xbet

Bu Kullanım Alanları Genel Olarak Büyücülük

İskambil Oyunları

11 Ağustos 2020 Genel Yorumlar

1xbet

Sıkıldığımız bir günde, arkadaşlarımızla buluştuğumuzda veya sadece kafa dağıtmak için başvurduğumuz iskambil oyunları bizleri rahatlatabilir veya sıkıntımızı dağıtabilir.

İçinde birçok çeşit barındırmak ile birlikte kendiniz de bazı oyunlar keşfedebilirsiniz. Bunun dışında çeşit olarak bakılacak olursa iskambil kartları ile ilgili bilgi seviyenize bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Kartları tanımanın ve oynanacak oyun bilgisinin büyük gereksinim olduğu oyunlar olmak ile birlikte, çok bilgi gerektirmeyen oyunlar da mevcuttur.

1xbet

İskambil Oyunlarının Çeşitleri

Genel anlamda iskambil oyunları oynamak istiyorsanız her şeyden önce kart sıralamasını ve isimlerini bilmeniz gerekmektedir. Örnek verilecek olursa; As kartının en büyük olduğunu, ardından kral, kız, joker ve sayıların geldiğini bilmeden bu bilgilere gereksinimi olan bir oyunu oynamanız mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde bazı oyunlar kartların üzerindeki şekilleri de bilmenizi gerektirir.

Çoğu zaman başka insanlar ile oynanan ve iskambil kartları kullanılan oyunlar 2- 4 kişi arasında oyuncu ile oynanır. Aynı zamanda iskambil kartları kullanılarak kendi başınıza da eğlenmeniz mümkündür. Bu tür oyunların başında ise kartlar ile fal açmak gelir.

1xbet

İskambil oyunlarının bir başka çeşidini ise bilgisayarlarımızda bulmamız mümkündür. Örümcek olarak da bilinen ve çoğumuzun aşina olduğu bilgisayar oyununu bu tür oyunlara örnek olarak verebiliriz. Bununla beraber bazı siteler ve akıllı telefon uygulamaları ile de iskambil oyunlarını oynamak mümkündür.

İskambil Kartlarının Anlamı Ve Tarihi

Bu konuda uzun yıllar tartışmalar devam etse de bazı konularda anlaşmaya varılmıştır. Bunlara örnek verilecek olursa; kupa denilen ve üzerinde kalp işareti olan kartlar yüksek zümreyi temsil eder. Bunun dışında maça simgesi askeri sınıfı, maça simgeli kartlar ticari yani burjuva sınıfını, sinek olarak adlandırılan kartlar ise alt tabakayı temsil eder. İskambil kartlarının gizli bazı anlamları olabileceğine dair teoriler ortaya atılsa da kesin olarak kanıtlanması mümkün değildir.

İskambil kartlarının bundan yaklaşık on iki yüzyıl önce Hindistan, Çin ve Arabistan coğrafi bölgelerinde oynandığına karşı kanıtlar mevcuttur. Bu kartların kökenin fal bakımında kullanılan ve günümüzde de hala yaygın olan tarot kartlarına dayandığı düşünülmektedir. İskambil kartlarının Avrupa’ya geçmeden önce Mısır’a geldiği ve oradan Avrupa’ya yayıldığı bilinmektedir. Yani diyebiliriz ki İskambil kartlarını Müslümanlar aracılığı ile Avrupa’ya geçmiştir.

Günümüzdeki oyun şeklini almadan önce iskambil kartlarının daha farklı amaçlar uğruna kullanıldığı düşünülmektedir. Bu kullanım alanları genel olarak büyücülük, birilerine mesaj gönderme ve fal bakma olarak bilinmektedir. Bugünlerde ise artık bu tür kullanım alanlarından arınmış, sadece bir oyun aracı olarak görülmeye başlanmıştır.

Boyutunun küçük olması ve kolay taşınması büyük bir hızla yayılmasına son derece yardımcı olmuştur. Bu özellikler ve bir eğlence aracı olması sayesinde Avrupa’da hızlı şekilde yaygınlaşmaya başlamıştır. Yayılması genellikle askerlerin gittikleri yerlerden ceplerinde iskambil kağıtları getirmeleri ile gerçekleşmiştir. Amerika ise diğer ülkelere kıyasla iskambil oyunları ile biraz geç tanışmıştır.

Yorum yapın